20:55:13
Водянка оболонок яєчка

Водянка оболонок яєчка (водянка яєчка, гідроцеле - від др.-греч.ὕδρω - вода і κήλη - здуття) - скупчення серозної рідини між власними оболонками яєчка, при якому воно збільшується в розмірах. Нерідко зустрічається у дітей. Спостерігається у 5% чоловіків. У дорослих захворювання частіше придбане у дітей - зазвичай вроджене. Водянку оболонок яєчка класифікують по генезу або по гостроті захворювання.

За генезу: вроджена і набута
Вроджена форма може   бути   ізольована   або   сполучена  з іншою   порожниною.
Придбана форма: первинна (ідіопатична) або вторинна (симптоматична).
За характером захворювання:
гостра або хронічна форма.
Огляд і пальпація геніталій. Слід проводити диференційну діагностику з паховою  і пахово-калитковою  килами, кістами з водянкою сім'яного канатику, пухлинами яєчка і сперматоцеле. Захворювання зустрічається досить часто і спостерігається як у дітей, так і у дорослих.

У нормі закладка яєчка відбувається в заочеревинній області, потім сформоване яєчко мігрує в   калитку під впливом чоловічих гормонів за участю «гунтерова» тяжа в оточенні вагінального відростку  очеревини. Просвіт цього відростка до моменту народження дитини повинен повністю закритися. У тому випадку, коли відбувається порушення процесів облітерації (закриття), виникають водянка яєчка або пахова  кила  в залежності від діаметра відростка.

При цьому рідина з черевної порожнини по протоку вільно потрапляє в оболонки яєчка. Іноді відбувається тільки часткове закриття вагінального відростка. В цьому випадку вагінальний відросток очеревини облитерируется на різних рівнях пахового каналу і яєчка. Це призводить до таких захворювань як ізольована водянка яєчка (кіста яєчка), ізольована водянка сім'яного канатика (кіста сім'яного канатика) і ізольована водянка сім'яного канатика і яєчка (кіста сім'яного канатика і яєчка).

Піхвова  оболонка яєчка виробляє рідину, яка служить як би мастилом для яєчка і сприяє його вільному переміщенню всередині мошонки. У нормі підтримується баланс між виробленням цієї рідини і її зворотнимвсмоктуванням.

З порушенням цього механізму пов'язана так звана фізіологічна водянка. Вона зустрічається приблизно у 10% новонароджених і більше ніж в половині випадків зникає самостійно до кінця першого року життя дитини. Причина її розвитку полягає в недосконалості лімфатичного апарату пахової області у новонароджених і грудних дітей, що веде до уповільненого зворотному всмоктуванню (абсорбції) утворюється серозної рідини між оболонками яєчка. У міру зростання дитини можливі завершення облітерації вагінального відростка і збільшення абсорбційних властивостей його оболонок, що у значної частини дітей призводить до самостійного лікуванню водянки.

Придбана водянка виникає при гострому або хронічному запаленні яєчка, при травмі яєчка, при серцево-судинної недостатності, при новоутворенні органів мошонки. Оперативні втручання на статевих органах також можуть привести до гідроцеле. Це так звана реактивна «симптоматична» водянка, яка проходить у міру лікування основного захворювання.

Механізм розвитку пов'язаний з ущільненням оболонок яєчка, що порушує лимфоотток з пригніченням мікроциркуляції (порушенням кровообігу). В результаті цього відбувається скупчення рідини між оболонками. Водянка оболонок яєчка розвивається без болю і без будь-яких розладів. Накопичення рідини протікає повільно і непомітно, іноді стрибкоподібно. Збільшення мошонки може бути невеликим, але іноді воно досягає розмірів гусячого яйця і навіть голови дитини. При водянці оболонок яєчка дуже великих розмірів виникають труднощі при сечовипусканні і статевому акті. Гидроцеле має гладку поверхню і щільно-еластичну консистенцію, безболісно при пальпації, визначається флуктуація. Шкіра мошонки вільно береться в складку. Яєчко зазвичай промацати не вдається, і тільки при невеликій водянці воно може визначатися внизу припухлості. При диафаноскопии відзначається просвічування всієї освіти. Симптом просвічування буває негативним тільки в тих випадках, якщо оболонки яєчка різко потовщені, є гематоцеле або піоцеле (кров або гній в оболонках яєчка), або пухлина яєчка. Гематоцеле - крововилив в порожнину водянки оболонок яєчка, яке може виникнути в результаті травми, при геморагічних діатезах, після невдалої пункції гідроцеле. Гнійна водянка яєчка виникає частіше при орхіту і епідидиміту в результаті проникнення інфекції при абсцесі яєчка або придатка яєчка.

Діагноз водянки яєчка встановлюють за допомогою ультразвукового дослідження яєчок і диафаноскопии. При ультразвуковому дослідженні знаходять накопичення рідини між оболонками яєчок і незмінені яєчко, оцінюють обсяг рідини і її лікворну структуру. Діафаноскопія (від др.-греч.διαφανής «прозорий» і σκοπέω «спостерігаю») - метод, заснований на просвічуванні. При гідроцеле вся освіта просвічується рівномірно. Однак метод не завжди інформативний. Після перенесеного запалення оболонок яєчка або гематоцеле просвічування може бути нерівномірно. Діафаноскопія також дозволяє проводити диференційну діагностику з грижами (кишечник, пасмо сальника), коли виявляється порушення прохідності світла через припухлість.

Причини вродженої водянки яєчка наступні. Яєчко у внутрішньоутробному періоді спускається в мошонку по паховому каналу, разом з яєчком переміщається і частина очеревини, яка називається вагінальним відростком очеревини. Потім просвіт вагінального відростка очеревини заростає. Якщо цей проміжок не заростає, з черевної порожнини в ньому збирається рідина. Крім того клітини внутрішньої оболонки очеревини, якою покритий відросток очеревини зсередини, самі здатні продукувати рідину. Вагінальний відросток може сполучатися з очеревиною або бути сліпим. Якщо він повідомляється з очеревиною, рідина іноді може циркулювати з гідроцеле в черевну порожнину. Якщо гідроцеле виявляють у новонародженої дитини, лікування не починають. Така водянка яєчка може зникнути сама при заращении відростка очеревини і розсмоктуванні рідини з порожнини гідроцеле.

Придбана водянка яєчка виникає при запальних захворюваннях органів мошонки, травмах мошонки і промежини, порушення лімфатичного відтоку від мошонки. Іноді водянка оболонок яєчка може бути реактивної при запальних процесах в яєчках або в придатках яєчок або при перекруте яєчка. Така водянка яєчка зникає при зникненні основного захворювання.

Лікування водянки яєчка при запальних захворюваннях яєчка і його придатка полягає в лікуванні основного захворювання: призначення антибактеріальної терапії, спокій і носіння суспензорія. Для видалення рідини з порожнини гідроцеле проводять пункцію водянки яєчка. Рідина при цьому видаляють, а в порожнину вводять склерозуючий препарати. У цього методу лікування можуть бути ускладнення. При невдалої пункції оболонки яєчка можуть бути пошкоджені, виникає крововилив і в порожнині гідроцеле накопичується кров. Іноді в порожнину гідроцеле може бути занесена інфекція і виникає запальний процес. Радикальним методом лікування вважається операція. При водянці оболонок яєчка виконується три види оперативних втручань.

Операція Винкельманом. При цьому оперативному втручанні один з листків власної оболонки яєчка розсікають по передній поверхні, вивертають навиворіт і зшивають позаду яєчка. При цьому накопичення рідини більше не відбувається.

Операція Бергмана. Частина внутрішнього листка власної оболонки яєчка видаляють, решту зшивають. В післяопераційному періоді призначаються антибактеріальні препарати і протягом деякого часу носіння суспензорія.

Операція Лорда. При цій операції проводиться розтин оболонок яєчка, вивільнення водяночной рідини і т.зв гофрування вагінальної оболонки навколо яєчка. При цьому саме яєчко від навколишніх тканин не звільняється і в рану НЕ вивіхівается. Це дозволяє знизити травматизацію прилеглих тканин і живлячих судин яєчка.

Тим не менше, немає принципової різниці між запропонованими операціями (Винкельмана, Бергмана або Лорда). Так в більшості випадків хірург визначає вид пластики оболонок яєчка вже під час операції. Так, наприклад, нераціонально робити операцію Винкельманом або Лорда при водянці великих розмірів, коли є надлишок оболонок. Операція Лорда також не підійде при застарілої водянці, коли оболонки стають жорсткими і їх гофрування призведе до поганого результату з точки зору естетики.

За перебігом розрізняють гостру і хронічну водянку яєчка. Зазвичай водянка оболонок яєчка не супроводжується больовими відчуттями. Рідина в оболонках яєчка може накопичуватися дуже повільно, в деяких випадках накопичення рідини може йти скачками. При водянці оболонок яєчка в мошонці можна промацати утворення грушоподібної форми, основа якого внизу, а звужена верхівка спрямована до пахового каналу. Іноді рідина може потрапляти в паховий канал. Тоді водянка яєчка може мати вигляд пісочного годинника з перетяжкою в області зовнішнього пахового кільця. Розміри гідроцеле можуть бути різними: від невеликих збільшень розмірів мошонки до кулястого утворення розміром з футбольний м'яч. Болей при тому, що промацує найчастіше не буває. Шкіра на мошонці залишається нормальною, легко зміщується. Водянка яєчка промацується як щільне еластичне освіту. При великому розмірі гідроцеле вона може стати перешкодою для здійснення статевого акту, іноді виникають труднощі при сечовипусканні.

Переглядів: 658 | Додав: admin | Теги: Водянка оболонок яєчка | Рейтинг: 4.5/2
Всього коментарів: 0
avatar